Standaryzacja murowanych systemów murowych i rozmiarów cegieł sprzyja standaryzacji muru ceglanego. W przypadku ścian murowanych bez nagrzewnicy lub warstw pośrednich, wymiary ścian odpowiadają modularnym wymiarom ścian murowanych i znormalizowanej grubości szwów murarskich. Przy projektowaniu wymiarów ceglanych kolumn, ścian i grubości ścian przyjmuje się, że szerokość pionowego szwu murarskiego wynosi 10 mm (w praktyce 8-12 mm). W tym przypadku dwie cegły ułożone w sztaple tworzą fragment muru równy długości cegieł ułożonych za pomocą łyżki (120 mm + 10 mm + 120 mm = 250 mm).
Aby połączyć rzędy murów w jednolitą, monolityczną strukturę, stosuje się systemy łączenia. Dla teorii zalecamy zapoznanie się z podstawowymi zasadami murowania.
Przez wiele stuleci w budowaniu cegły używano jej, a co roku jej popularność tylko rośnie. Układanie z niego ścian przez długi czas było możliwe tylko w elitarnych domach, tk. polityka cenowa była bardzo trudna, ale w XIX wieku technologia została udoskonalona, dzięki czemu materiał stał się dostępny dla wszystkich chętnych.
Do tej pory istnieją tylko dwa rodzaje materiałów przyjaznych dla środowiska - jest to cegła i drewno. Własny dom murowany pozostaje pożądany przez wiele pokoleń ludzi. Każda osoba chce, aby każda ściana nośna takiej konstrukcji była mocna, kruszenie muru jest niewielkie, a sam dom miał możliwość ogrzania się w zimie i dobrze wietrzyć latem. W tym celu potrzebna jest dobrze zaprojektowana kalkulacja muru.
Jeżeli układanie ścian odbywa się bez użycia nagrzewnicy lub bez przekładek powietrznych, wówczas wielość ścian jest podobna do modułowych wymiarów ścian murowanych, a także znormalizowanych objętości szwów murarskich.
Komentarze
Prześlij komentarz